Ako naučiť deti hrať spoločenské kartové hry?

Spoločenské hry sú skvelým spôsobom, ako v deťoch podporiť získavanie zručností, ktoré sa im v živote skutočne zídu. Riešenie problémov, podpora tvorivosti, ale aj zlepšenie v komunikácii či rozvoj sociálnych zručností, toto všetko si vaše dieťa osvojí hraním vhodných spoločenských hier.

Navyše, viesť deti k spoločenským hrám bude zábavnou a obohacujúcou skúsenosťou aj pre vás ako rodiča. Prinášame vám preto zopár tipov, ako na to.

Venujte pozornosť vekovej skupine

Vaša rodinná zbierka spoločenských hier by mala obsahovať viacero kúskov pre rôzne vekové kategórie. Kým spoločenské kartové hry zabavia skôr staršie deti, tak u škôlkarov s nimi ešte veľmi nepochodíte. Pre deti vo veku od 2 rokov sú ideálne spoločenské hry s veľkými obrázkami, ktoré môžete porovnávať, prípadne komentovať a najmä, ktoré hráte spolu s dieťaťom, teda nie z pozície protihráča.

Pre najmenších sú vhodné aj spoločenské hry obsahujúce málo prvkov a nevyžadujúce si postreh a plánovanie vopred. Ak teda máte pred sebou hráča vo veku okolo 2-3 rokov, najdôležitejšie je trénovať sústredenie na spoločnú aktivitu a schopnosť postupovať podľa jednoduchých pravidiel.

V prípade, že máte doma malých školákov, skúste aj spoločenské kartové hry. Uprednostnite také hry, ktoré majú jednoduché pravidlá a počet kariet je menší, prípadne je možné ďalšie karty pridávať počas hry.

Zábava na prvom mieste

Nezačínajte hneď s tým, že hra musí dieťa nevyhnutne niečo naučiť. Pre deti je omnoho lákavejšia predstava, že sa zabavia. Nevyberajte teda iba spoločenské hry, ktoré sú navrhnuté ako vzdelávacie. Kým pri najmenších je vhodné uprednostniť „pomalšie“ hry, pri starších deťoch určite zabodujete aj s hrami na postreh. Vyberte napríklad spoločenské kartové hry, pri ktorých musia rýchlo párovať karty či reagovať na symbol vyobrazený na karte.

Napriek túžbe po zábave, trvajte na dodržiavaní pravidiel hry a v prípade, že im dieťa celkom nerozumie, vysvetľujte na príkladoch.

Trénujte rôzne zručnosti

Spoločenské kartové hry nemusia učiť deti iba rýchlym reakciám, ale cibria aj jemnú motoriku. Kartičky môžete dať deťom premiešavať a rozdávať, takže v nich posilníte aj pocit zodpovednosti či zmysel pre férovosť. Jednou spoločenskou hrou tak môžete u dieťaťa trénovať viacero zručností naraz. Na záver len zdôraznime zlaté pravidlo, že spoločenská hra musí dieťa v prvom rade zabávať. Nikdy preto nenúťte dieťa, aby hralo hru, ktorá ho nebaví a nenapĺňa radosťou.

Získaj
10% zľavu!

Prihlás sa k odberu našich noviniek a získaj 10% zľavu na všetky nezľavnené produkty, okrem šálok!