3 jednoduché darčeky, ktoré nestoja ani cent

V živote je veľa príležitostí vhodných na obdarovanie. Okrem tradične významných dátumov, ako sú narodeniny, sviatky, výročia, radi oslavujeme aj konkrétnu príležitosť, míľnik alebo jednoducho vyjadrujeme svoju lásku a vďačnosť.

Skúste si spomenúť, aký typ darčekov vo vás zanechal najsilnejší dojem. Bol to drahý kúsok oblečenia a šperk, kniha, ručne napísaný ďakovný list alebo prekvapenie v podobe zábavného dňa na pláži?

Podľa štúdie, ktorá sa uskutočnila v roku 2004 na Coloradskej univerzite, nie sú to materiálne darčeky, ktoré robia ľudí šťastnými – sú to zážitky. Viac ako 12 000 opýtaných respondentov bolo oveľa šťastnejších a ochotnejších investovať do príjemne stráveného času a zažitia niečoho nového a zaujímavého než do nákupu hmotných predmetov.

S ohľadom na to sme sa rozhodli inšpirovať vás, aby ste tento rok urobili niekoľko uvedomelých investícií, ktoré sa líšia od nákupu darčekov. Zvážili by ste nasledujúce tri návrhy, o ktorých veda preukázala, že majú silnejší účinok, pokiaľ ide o prejavenie lásky a starostlivosti v porovnaní s čímkoľvek, čo by ste mohli kúpiť v obchode?

Akt darovania je rovnako dôležitý pre obdarovaného aj pre darcu. Poďme si teda ešte raz premyslieť, aké hodnotné a zmysluplné veci môžeme darovať.

1. Láskavé slová

Je známe, že komplimenty a milé slová sú nezabudnuteľné a dôležité. Keď vás niekto, koho obdivujete, máte radi a vážite si ho, pochváli alebo pochváli, máte tendenciu si tieto slová zapamätať a často sa k nim v myšlienkach vraciate.

Komplimenty a slová podpory prijaté od iných ľudí sú často dôležitou súčasťou našej identity a vnímania seba samého. Hlavným prínosom ich prijímania je odvaha, vytrvalosť, zvýšenie sebadôvery a šťastia a tiež silnejšie spojenie s osobou, ktorá nás pochválila.

Najlepší spôsob, ako vysloviť kompliment, je byť čo najkonkrétnejší a najúprimnejší. Tieto milé slová sú malými darčekmi lásky a pozornosti a prijímateľovi hovoria, že si ho všímate a vážite si ho.

Dôležité je aj to, aby ste vedeli kompliment prijať. Mnohí ľudia sa pri komplimentoch cítia úzkostlivo kvôli neistote a majú tendenciu ich ignorovať:

– Dnes vyzeráš úžasne!

– Máš pekný kabát/ topánky!

Prijatím komplimentu oceňujete vedomú a láskavú snahu komplimentujúceho priblížiť sa k vám.

2. Čas a pozornosť

V dnešnej dobe sa stalo novou normou, že svoju pozornosť rozdeľujeme medzi rôzne činnosti a obrazovky. Často sa stáva, že počas rozhovoru s niekým píšeme e-mail na telefóne alebo kontrolujeme oznámenia na sociálnych sieťach. Tento typ správania vysiela signál, že rozhovor, a teda ani daná osoba, nie je našou prioritou.

Čím viac sme do rozhovoru zapojení, tým je pre nás aj pre partnera rozhovoru zmysluplnejší. Zaujatosť a schopnosť sústrediť sa v danom čase len na jednu vec tiež odrážajú odhodlanie a uvedomelý životný štýl.

Pamätajte: nedeliteľnú pozornosť si môžeme darovať každý deň – nemusíme si ju vyhradzovať len na výnimočné príležitosti. Čím viac sa sústredíme na osobu a chvíľu, ktorú s ňou trávime (aj keby to bol len telefonát), tým hlbšie je naše puto.

Ak odpovedáte na e-maily, skúste robiť práve to. Takto napíšete niečo poriadne a dôkladne, uvediete všetky potrebné informácie a ukážete príjemcovi, že ste do doručenia správy investovali čas a energiu. Ak počúvate niekoho, kto vám rozpráva o svojom dni, prestaňte robiť všetko ostatné, buďte pri tom všetci a pozorne počúvajte. Aj keď nemáte čo odpovedať, vaša pozornosť bude viac než dostatočná.

3. Zmysluplné zážitky

Robenie vecí, ktoré sú zábavné, zmysluplné a vzrušujúce, nás robí šťastnejšími. Zmysluplné zážitky, ktoré zdieľame s inými ľuďmi, nám pomáhajú budovať si s nimi silnejšie vzťahy.

Kúpiť darček pre partnera je skvelé, ale čo tak spoločne upiecť koláč, zorganizovať večeru alebo sa spoločne zúčastniť kurzu a naučiť sa novú zručnosť?

Rovnako je to aj s priateľmi a rodinou. Ísť na veľkolepú výstavu do múzea, zorganizovať spoločný výlet alebo absolvovať spoločný kurz varenia, učiť sa nový jazyk, vyrábať origami, doslova všetko, čo vás napadne, je spôsob, ako zmysluplne stráviť čas so svojimi blízkymi a vytvoriť si spomienky, ktoré si budete navždy vážiť.

Na kupovaní darčekov nie je nič zlé, najmä ak ide o niečo, o čom s istotou viete, že to obdarovaný ocení. Je to jeden zo spôsobov, ako vyjadriť uznanie a ukázať, ako veľmi nám na druhej osobe záleží. Pamätajte však aj na toto: niekedy ľudia naozaj chcú, aby ich niekto uznal a miloval. A milé slová povedané úprimne, kvalitne strávený spoločný čas a premyslene zorganizované zážitky môžu byť tými najcennejšími a najvzácnejšími darčekmi.

Získaj
10% zľavu!

Prihlás sa k odberu našich noviniek a získaj 10% zľavu na všetky nezľavnené produkty, okrem šálok!